Szátok

Szátok község Nógrád megyében, a rétsági járásban Rétságtól 20 km – re, Balassagyarmattól 20 km – re , a Lókos patak völgyében fekvő Árpád kori kis község.

Az első említést 1255 – ből ismerjük IV. Béla király oklevelében , nemesek Zatok földje néven.

1530 – ban Werbőczy István a birtokos. XVI. század közepén a török hódoltsághoz tartozott. Rákóczi szabadságarcban két fő vett részt Szátokról.

A község romai katolikus temploma a XV. századból származik, többször felújították és 1913 – ban teljesen átalakították.

A templom stílusa barokk. Védőszentje Mindenszentek. A búcsú napja november 1. Főoltár képe új keletű. A templomban a XVIII. századi kép Nepumuki Szent Jánost ábrázolja.

A torony magassága 35 m. A toronyban 2 harang lakik.

A nagyharang 170 kg. Slezák László Budapesti harangöntő mester 1921- ben öntötte. Az korábbi nagyharangot az I. világháborúban hadi célokra elszállították..

A kisharang súlya 50 kg. 1984 – ben idős Walser Ferenc Budapesti mester öntötte.